ROBOT TEKNOLOJİLERİ


Robot, otonom veya önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen elektro-mekanik bir cihazdır.
Peki otonom ve önceden programlanmış ne demektir?
Robotların bir kısmı çevreyle etkileşim halinde olabilir. Çevreden çeşitli nitelikteki bilgileri sensörler ile toplayıp mikro denetleyicisinde anlamlandırdıktan sonra harekete geçen robotlara "otonom robotlar" denir.
Otonom robotlar, üzerlerindeki yazılım sayesinde ses, ışık, görüntü, sıcaklık gibi faktörlere tepki verebilecek şekilde tasarlanır.
Yani otonom robotlar, karşısına bir şey çıktığında sağa mı sola mı döneceğini bilir hangisi uygunsa o şekilde hareket eder. Bu şekilde özetleyebiliriz.
Önceden programlanmış robotlar çevreden herhangi bir sinyal almaya ihtiyaç duymadan, daha önceden yazılımlarında belirtildiği üzere çalışan mekanik cihazlardır.
Gelelim bildiğimiz ve bilmediğimiz robotlara,
Bilgisayarınızın yazıcısı veya mutfak robotunuz gerçekten birer robot mudur? Bir makineye robot diyebilmek için, en önemli şartlardan birisi algılamadır. Bir robot sınırlı da olsa dış dünyadan bazı algılar yapabilmelidir. Bu algılamalar, kimyasal, konum, renk, ışık, şekil gibi geni bir yelpazede yer alır. Daha sonra elde ettiği bu verileri, otonom olarak yorumlayabilmeli, algıya ne gibi tepkide bulunacağına karar vermelidir. Son olarak da verdiği bu kararını uygulamaya koyabilmelidir.

Peki Robot Nasıl Otonom Olma Özelliği Kazanabilir?
Bir robotun otonom robot olma özelliği kazanabilmesi için 3 temel işlevi yapması gerekmektedir.

* Görmek:

İnsan çevresindeki nesneleri gözleri ve ya diğer uzuvları yardımıyla tespit edip daha sonra bu nesnelerle ilgili fikir üretebilmektedir. Örneğin bir insanın kalabalık içinde yürüdüğünü düşünelim. Karşısına çıkan engelleri gözleri yardımıyla tespit edebilmekte ve diğer insanlara çarpmadan yoluna devam edebilmektedir. Robotlar ise çevresindeki nesneleri sensörler yardımıyla tespit etmekte ve gelen bilgiler doğrusunda ne yapması gerektiğine karar vermektedir. Sensörleri olmayan bir robotun mantıklı hareket edebilmesi imkansızdır.

* Düşünmek:

Tekrardan robotun yol planlaması yaptığını düşünelim. Sensörden veri alarak karşısında engel olduğunu tespit ettiğini varsayalım. Bu durumda robotun ne yöne ve nasıl hareket edeceğini düşünmesi gerekmektedir.

* Harekete geçmek:

En son aşama olarak robot görüp düşündükten sonra harekete geçmelidir. Tekerlekleri veya entegre parçaları sayesinde robot düşündüğü işi eyleme dönüştürmektedir.

Özetle robot teknolojileri;
Tam uzlaşılmış tanımı olmasa da genel olarak: Görüntüsünü veya hareketini akıllı bir şekilde değiştirebilen programlanabilir makinalardır.
İnsan gibi verilen işleri otomatik olarak yapan makinalardır.

DİĞER BLOG YAZILARI


BİLİŞİM NEDİR ?

Herkese Merhaba bu ilk yazımın ne olması gerektiğini çok düşündüm ve evet klasik bir başlangıç yapmaya karar verdim.
Bilişim (Informatics) bilgilerin sistematik işleminin, bilhassa elektronik araçlar yardımıyla yapılan otomatik işletme bilimidir. "Bilişim" genel olarak Teknoloji ve Matematik ile bilginin birleşiminden çıkan sonuçları tanımlamak için kullanılmaktadır. Aslında bizler Bilişimi Yeni Dünyaya açılan kapı olarak tanımlıyoruz.
Bilgi veya Data dünyada artık çok ciddi önem arz etmektedir. Bilginin saklanması, işlenmesi, transferi, güvenliği gibi bir çok durum da beraberinde artık önemli hale gelmiştir. Bilgi aynı zamanda gelecek nesillere miras bırakılarak insanoğlunun kendini geliştirmeye devam etmesi sağlanmaktadır. Bugün bir hastalığın virüsünü tanımlamak veya Navigasyon uygulamaları ile yolumuzu kaybetmeden dünyanı her yerine gidebilmek "Bilgi" sayesindedir.  Evet bilginin işlenmesi ile bilişim artık bakış açımızı değiştirip baktığımızda hayatımızın her yerinde var aslında. Özellikle internet ağı sayesinde "Bilgi" dünyanın bir ucundan bir ucuna taşınabilmektedir. İnsanoğlu bu sayede tarihte sürekli hayatının kolaylaştığını tecrübe etmiştir.
Bilişimin en önemli parçası olan "Bilgisayar" hayatımızın her alanına girmiş durumdadır. Bilgisayar kullanımı için yaş artık önemini de yitirmektedir. Bilgisayar ile beraber Bilgisayar Programlarını da işin içine ekleyince artık vazgeçilmez bir hale gelmiştir.
Bütün bu yazılanlara rağmen hala bir şey var beni üzen belki sizi de üzüyordur kim bilir.

Bilgi, bilişim, bilgisayar konusunda Herman Kahl’ın sözü hala geçerliliğini korumaktadır.
"Bilgisayar devrimi dünya tarihinde yaşanan en sesli devrimdir, komik olan onun etkilerini hala küçümsememiz."

CEO
Ufuk TAŞ

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Size en kısa zamanda dönüş yapılacaktır.